Wyjmowany aparaty na zęby

Ruchome aparaty stosowane są przy leczeniu wad zgryzu głównie u młodszych dzieci. Stosowanie ich efektywnie koryguje niewłaściwy zgryz w momencie, w którym młody pacjent rośnie i się rozwija. Najskuteczniejsze efekty zauważalne są u dzieci pomiędzy 4, a 12 rokiem życia.

Wady zgryzu w większości charakteryzują się tym, że zostały nabyte w pierwszych latach życia. Przyczyniają się do tego różne nieprawidłowe nawyki, takie jak: ssanie kciuka, zasypianie ze smoczkiem w buzi lub oddychanie przez usta. Zęby pod wpływem tych działań ustawiają się w nieprawidłowy sposób. Oprócz tego poważną przyczyną powstawania wad zgryzu jest brak dbałości o zęby mleczne, który prowadzi do próchnicy. Wada zgryzu, która nie została wyleczona w odpowiednim momencie negatywnie wpływa na stan zdrowia całego aparatu żucia. 

Aparaty ruchome charakteryzują się możliwością samodzielnego zdejmowania ich przez pacjenta, a ich działanie skupia się głównie na korygowaniu wad zgryzu w okresie rozwojowym. W celu uzyskania oczekiwanych rezultatów, należy stosować go zgodnie z określonymi wskazaniami, do których należą:

  • wiek dziecka pomiędzy 4, a 12 rokiem życia,
  • korekta niewielkiej wady, szczegółowo określonej przez stomatologa,
  • mieszany charakter zębów (zęby mleczne i stałe),
  • gotowość dziecka i rodziców na systematyczną współpracę z lekarzem,
  • noszenie aparatu zgodnie z zaleceniami lekarza ortodonty.

Skuteczne leczenie wady zgryzu jest procesem wieloetapowym. By zostało właściwie zaplanowane, należy zdiagnozować przyczynę. W tym celu trzeba wybrać się z dzieckiem do ortodonty w momencie, gdy rodzice zauważą pierwsze symptomy wady zgryzu. Początkowym etapem jest wykonanie zdjęcia RTG oraz cefalometrycznego, a następnie wykonanie wycisku uzębienia do modeli diagnostycznych. Na jego podstawie wykonywany jest spersonalizowany aparat ortodontyczny, który pacjent otrzymuje już na drugiej wizycie. 

Tutaj pojawia się bardzo ważna z perspektywy całego procesu rola rodziców. Dzięki systematyczności i kontroli ze strony rodzica, możliwe jest skuteczne wyeliminowanie wady uzębienia. Dziecko powinno je nosić zgodnie z zaleceniami lekarza i mieć świadomość, że jedynie zaangażowanie i cierpliwość w noszeniu aparatu ruchomego przyniesie oczekiwany efekt. Cały proces leczenia może trwać nawet kilka lat, podczas których ortodonta wymienia aparat na większy lub szerszy, w taki sposób, by był on zawsze odpowiednio dopasowany do kształtu zębów.

Niezwykle ważne jest również, by w odpowiedni sposób zadbać o ruchomy aparat ortodontyczny, ponieważ tak samo jak na powierzchni zębów, gromadzi się na nim płytka nazębna. Utrzymanie go w czystości wymaga umycia go po każdorazowym wyjęciu z jamy ustnej. Może być myty specjalną szczoteczką lub szczoteczką do zębów. Najlepsze w tym przypadku okazuje się być szare mydło, które po umyciu musi zostać spłukane pod bieżącą wodą. Po umyciu należy zadbać również o to, by został on wytarty do sucha i zawsze był  przechowywany w specjalnym pudełku. Specjaliści odradzają mycia ruchomego aparatu ortodontycznego przy pomocy zwykłej pasty do zębów, ponieważ pasta uszkadza powierzchnię aparatu.